Hydrokolonoterapia

Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma dobrze funkcjonujące jelito grube, a zwłaszcza jego część zwana okrężnicą (bo „okrąża” jamę brzuszną). Bardzo rzadko spotyka się obecnie kogoś, kto ma całkowicie zdrowe jelita.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Jakość pokarmów, które spożywamy, stresy i nerwowy tryb życia, niewłaściwe nawyki, nieregularne odżywianie się, przebyte choroby, a także uboczne działania niektórych leków powodują obniżenie sprawności i skuteczności działania okrężnicy. Skutkiem tego na jej ściankach powstaje i zalega utwardzona powłoka, która wstrzymuje wchłanianie substancji odżywczych. Jednocześnie do układu krwionośnego przedostają się toksyny.

Już w starożytności próbowano poprawiać sprawność jelita grubego stosując wlewy, czyli lewatywy. Od lat 70-ych ubiegłego wieku terapia wodna jelita grubego przeżywa renesans za sprawą opracowanej w Stanach Zjednoczonych aparatury i metody zwanej hydroterapią jelita grubego, czyli hydrokolonoterapią („colon” - z łac. „okrężnica”).

Hydrokolonoterapia, do przeprowadzenia której używa się specjalnej aparatury, odbywa się w komfortowych warunkach, jest mało krępująca dla pacjenta, bezzapachowa, a efektem jej jest dokładne oczyszczenie jelita grubego na całej jego długości. W trakcie zabiegu trwającego do 45 minut terapeuta wykonuje okresowo masaż brzucha. W wielu krajach - niestety nie u nas - kasy chorych refundują koszty zabiegu.

Zanim zdecydujemy się na takie oczyszczanie, trzeba zgłosić się do lekarza na badanie, przede wszystkim na USG jamy brzusznej. (Senior.pl)

Hydrokolonoterapia przeprowadzana w naszym gabinecie to Nowoczesna i bezpieczna technika bezbolesnego płukania jelita przy użyciu urządzenia Hydrocolon. Metodę stosuje się również prewencyjnie. U osób prowadzących zdrowy sposób życia jest to najprostszy i higieniczny sposób oczyszczania jelita grubego. Metoda odnosi sukcesy przy leczeniu różnych chorób (oczywiście zawsze przy konsultacji z lekarzem), tj. zatwardzenia, biegunki, wzdęcia, problemy reumatyczne, bóle głowy, obniżenie odporności organizmu, zmęczenia, niektóre alergie. Ponadto zabieg ten stosuje się przed badaniem jelita grubego (kolonoskopia, irrigoskopia).

Przebieg
Płukanie przeprowadza doświadczona pielęgniarka. Pacjent leży na plecach. Do jelita, jednorazową rurkę wprowadza się do otworu odbytu, a następnie napuszcza się czystą, ciepłą wodę, która oczyszcza i pobudza perystaltykę jelita, tak aby opróżnienie nastąpiło do wyjścia przewodu. Zabieg jest bezbolesny. W pewnych momentach można odczuwać pełność jelita. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, picie płynów oraz podawanie kultur bakteryjnych w jedzeniu.

Jak często ?
Płukanie przeprowadza się raz na 7 – 10 dni, minimalnie w serii 3-4 płukań. Dla utrzymania zdrowej kondycji zaleca się zabieg dwa razy do roku.

Przeciwwskazania
Nowotwór lub gruźlica jelita grubego, zapalenie jelita (choroba Crohna, kolitida), stan pooperacyjny lub skrócenie jelita grubego, wrodzona deformacja jelita, infekcje jelita (TBC, HIV, żółtaczka).
 

Hemoroidy

dsc00000.JPG
dsc00001.JPG
dsc00002.JPG
 

Gastrologia

Gastrologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny internistycznej. Podstawowymi metodadami badawczymi w endokoskopii są gastroskopia przeznosowa i kolonoskopia.

Otyłość

Otyłość i nadwaga leczone są bezinwazyjnie -balon żołądkowy BIB (BMI >27,0), dopasowywany balon SPATZ (BMI >35,0) oraz
EndBall (BMI> 27,0)

V leczeniu chorob hemoroidalnych aplikujemy pozachirurgiczne metody, takie jak elastyczna ligatura
Barrona, laserowa fotokoagulacja (Infra-Rot) oraz laser diodowy (Help-HALO)

Technika regenracyjna hydrokolonoterapii pozwala wypłukać jelita tym samym wspierając
oczyszczenie organizmu i pomagajac przy przewlekłych problemach z zatwardzeniem lub biegunką
oraz jako przygotowanie do badania kolonoskopowego.